Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Pomoc Pomoc
Statystyka odwiedzin


usuwanie azbestu
2007-10-02 14:43

zasady usuwania wyrobów zawierających azbest

USUWANIE AZBESTU

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1876) w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń w których był lub jest wykorzystywany azbest dopuszcza się wykorzystanie wyrobów zawierających azbest nie dłużej niż do końca roku 2032. Usunięte z obiektu budowlanego wyroby azbestowe powinny być zastąpione innymi, niezawierającymi tego surowca. Właściciel budynku zawierającego wyroby azbestowe powinien dopełnić procedur formalnoprawnych zgodnych z przepisami Prawa budowlanego0, to uzyskać pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych lub dokonać zgłoszenia właściwemu staroście. Ponowne wykorzystanie usuniętych wyrobów jest zabronione.

 

Właściciel nie może sam zdemontować takich materiałów. Muszą być bowiem usunięte zgodnie z przepisami rozporządzenia z dnia 2 kwietnia 2004 r.:

 

- właściciel wybiera wykonawcę prac, którym może być jedynie podmiot posiadający odpowiednie zezwolenie i decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami niebezpiecznymi uzyskaną na podstawie ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (listę firm można uzyskać w wydziale ochrony środowiska starostwa powiatowego),

 

- wykonawca przed przystąpieniem do prac polegających na zabezpieczeniu na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest z obiektu, urządzenia budowlanego jest zobowiązany zawiadomić o tym właściwy organ nadzoru budowlanego oraz właściwy okręgowy inspektorat pracy,

 

- właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości zgłasza prace polegające na zabezpieczeniu bądź usuwania wyrobów zawierających azbest właściwemu organowi architektoniczno – budowlanej (staroście),

 

- transportować odpady azbestowe może tylko podmiot mający zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności, a pojazd je przewożący powinien mieć świadectwo dopuszczenia do przewozu odpadów niebezpiecznych oraz być oznakowany odpowiednimi odblaskowymi tablicami ostrzegawczymi. Odpady musza być przewożone w szczelnych opakowaniach z folii polietylenowej o grubości minimum 0,2 mm,- odpady należy wywieść na składowisko odpadów niebezpiecznych lub na wydzielone kwatery na terenie innych składowisk.

 

- po zakończeniu prac wykonawca ma obowiązek złożenia właścicielowi, użytkownikowi wieczystemu lub zarządcy nieruchomości, urządzenia budowlanego, instalacji przemysłowej lub innego miejsca zawierającego azbest pisemnego oświadczenia o prawidłowości wykonania prac oraz o oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego, z zachowaniem właściwych przepisów technicznych i sanitarnych. Oświadczenie to przechowuje się przez okres co najmniej 5 lat.

 

Wdrożenie podstawowych zasad określających bezpieczne usuwania i neutralizację wyrobów zawierających azbest oraz właściwe składowanie ogranicza ryzyko uwolnienia szkodliwego pyłu lub włókien azbestowych do otoczenia, a tym samym minimalizuje zagrożenie dla zdrowia życia ludzi.

 

Podstawa prawna:

- ustawa a 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)

 

- rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. z 2004 r. nr 71, poz. 649).


Autor: Administrator BIP


Wprowadzane zmiany:
2007-10-02 14:44:11 - Dodano wpis autor: Administrator BIP
Drukuj

« wstecz